KONST / Ramar / Keramik 5806032
*
nr 580 6032
Keramik
3 del, funkis, tekanna, höjd: 17 cm, klotvas med liten hals, Nittsjö, märkt: ”1013 .I.O/K EM nysilver Sweden”, ytterkruka , Kåge, vit, märkt: ”GUSTAVSBERG CARARRA”
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:24:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 16:42:17
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis k em nysilver sweden” keramik kåge nittsjö ramar tekanna vit ytterkruka
-
3016 Figuriner
2 st. Glaserad keramik, Hästar Upsala Ekeby. Höjd:..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:28
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:00
-
4275 Ingefärskrus
Kina. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:13
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:42
-
4182 Lampfot
Upsala Ekeby, glaserad keramik. Höjd: 36 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:26
-
4105 Servisdelar
Mat- och kaffeservis, 45 st ca, Ulla Procopé (1921..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:09
*
Keramik
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6032
Keramik
3 del, funkis, tekanna, höjd: 17 cm, klotvas med liten hals, Nittsjö, märkt: ”1013 .I.O/K EM nysilver Sweden”, ytterkruka , Kåge, vit, märkt: ”GUSTAVSBERG CARARRA”
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 16:42:17 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis k em nysilver sweden” keramik kåge nittsjö ramar tekanna vit ytterkruka
-
3016 Figuriner
2 st. Glaserad keramik, Hästar Upsala Ekeby. Höjd:..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:28 -
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:00 -
4275 Ingefärskrus
Kina. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:13
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:42 -
4182 Lampfot
Upsala Ekeby, glaserad keramik. Höjd: 36 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:26 -
4105 Servisdelar
Mat- och kaffeservis, 45 st ca, Ulla Procopé (1921..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:09